Психологічна служба

Психологічна служба

(сайт)

Роль психологічної служби

Важливу і дієву роль у роботі школи відіграє психологічна служба, яка є складовою частиною державної системи охорони психічного здоров’я молодих громадян України і діє з метою виявлення і створення соціально-психологічних умов розвитку особистості.

Для вирішення цієї мети практичному психологу і соціальному педагогу важливо сприяти розвитку особистості як цілісній системі, функціонуванню зовнішніх і внутрішніх соціально-психо-логічних механізмів, становленню і розвитку потенціалу кожної дитини.

Основною метою діяльності психологічної служби школи є:

-    соціально-психологічне забезпечення процесу реформування освіти на рівні навчальних закладів;

-    здійснення психологічної експертизи, соціально-психологічної корекції, соціальної реабілітації учнівської молоді;

-    психологічна просвіта учасників навчально-виховного процесу: педагогічних працівників, учнів, батьків,

Основні задачі діяльності психологічної служби:

1.    Забезпечення якісного психологічного супроводу процесу навчання учнів. Зокрема, здійснення діагностики готовності дітей до навчання у школі та проведення психолого-педагогічної корекції тих дітей, які виявились не готовими або відстають у навчанні. Виявлення та розвиток здібностей та обдарованостей дитини, і на основі цього підбір методик профільного навчання та особистісно-орієнтованої професійної орієнтації.

2.    Науково-методичне і практичне забезпечення корекційно-розвивальної та реабілітаційної роботи. Зокрема, діагностика особистісного розвитку, ціннісних орієнтацій та соціального статусу учнів, виявлення вад і проблем соціального розвитку дитини; розробка і психологічне забезпечення розвивально-корекційної та реабілітаційної роботи з учнями.

3.    Орієнтація виховної роботи на соціально-психологічну профілактику негативних явищ в учнівському середовищі, превентивну освіту, профілактику девіантної і ризикованої поведінки підлітків. Зокрема, профілактика наркоманії, алкоголізму, поширення ВІЛ\СНІДу та хвороб, що передаються статевим шляхом, бродяжництва, безпритульності, насильства, незаконних форм дитячої праці, попередження суїцидальної поведінки тощо.

4.    Здійснення соціально-педагогічної реабілітації учнів, які зазнали різних форм насильства, були втягнуті у протиправні дії, наркоманію, незаконні види праці; які з тих чи інших причин не відвідують школу, підпали під вплив псевдорелігійних культів, знаходяться у скрутному життєвому становищі тощо.

5.    Підвищення ефективності діяльності психологічної служби, розробка і впровадження новітніх методик, методів і технологій роботи практичного психолога і соціального педагога.

Основні напрями діяльності психологічної служби

Робота психологічної служби складається з окремих напрямів діяльності, які логічно доповнюють один одного і не можуть існувати окремо. Тому ця система має певні компоненти:

•     діагностичний;
  •     просвітницькій;
  •    профілактичний;
  •     розвивально-корекційний;
  •    рефлексійний;
  • реабілітаційний;
  • консультаційний;
  • організаційно-методичний.

Динамічна схема системи соціально-психологічного супроводження школи передбачає постійну взаємодію педагогів, батьків, дітей та учнів, адміністрації з психологічною службою у шкільному середовищі.

Шкільне середовище включає активну участь всіх учасників навчально-виховного процесу, яких поєднує система напрямів роботи практичного психолога і соціального педагога щодо збереження їх психічного, соціального, психологічного здоров’я. Шкільне середовище є динамічним, постійно мінливим, чутливим, воно може реагувати різними способами на систему соціально-психологічного супроводження, що вимагає від цієї системи також адекватного реагування на ці зміни.

Профілактика соціально-небезпечних явищ під час  навчального процесу.

Одним із першочергових завдань психологічної служби є здійснення заходів із профілактики порушень соціально-психологічної адаптації та профілактики гострого і хронічного стресу.

Практичний психолог і соціальний педагог проводить профілактичні заходи щодо поліпшення стану психічного та психологічного здоров’я дітей:

    діагностика готовності до школи;

    вивчення адаптації дітей до школи;

    корекційно-розвивальна робота з подолання труднощів у навчанні;

    адаптації до шкільних умов;

    діагностика акцентуацій у підлітків та створення умов для їх індивідуального розвитку тощо.

У рамках попередження суїцидальної поведінки дітей та підлітків проводяться:

    соціометричні дослідження в класах;

    попередня діагностика факторів ризику;

    перша психологічна допомога при потенційному суїциді;

    корекційно-відновлювальна робота;

    заходи щодо формування позитивного психологічного клімату в учнівському колективі;

    психологічне консультування педагогів, класних керівників, батьків;

    навчальні тренінги та семінари-практикуми для педагогічних працівників тощо.

Таким чином, практичний психолог і соціальний педагог, виконуючи роботу, яка зазначена у його річному плані, спрямовує її на здійснення супроводу навчально-виховного процесу.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.