Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 39 чоловік

Методичні рекомендації, ППД

Дата: 19 січня 2018 о 10:40, Оновлено 1 червня 2018 о 08:10

Програма підготовки дитини до школи

http://osvita.ua/school/60929/

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА НАУКОВА УСТАНОВА ІНСТИТУТ МОДЕРНІЗАЦІЇ ЗМІСТУ ОСВІТИ

№ 21.1/10-2325 від 20 жовтня 2017 року

Деякі питання проведення у 2018 році
державної підсумкової атестації
студентів, які здобувають освітньо-
кваліфікаційний рівень молодшого
спеціаліста з одночасним завершенням
здобуття повної загальної середньої освіти

На численні запити викладачів та керівників закладів освіти щодо проведення у 2018 році державної підсумкової атестації студентів, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти, роз’яснюємо.

Відповідно до Закону України «Про освіту», підпункту 3 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про вищу освіту», статей 4, 9, 12, 15, 30 і 34 Закону України «Про загальну середню освіту» наказом МОН від 22 серпня 2017 року № 1224 затверджено Положення про державну підсумкову атестацію студентів, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти, а також скасовано наказ МОН від 07 липня 2010 року № 675 «Про затвердження Положення про ДПА з предметів загальноосвітньої підготовки у ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації, які здійснюють підготовку кадрів на основі базової загальної середньої освіти».

Цим Положенням визначається порядок проведення державної підсумкової атестації студентів, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти, що проводиться відповідно до Законів України «Про освіту»«Про загальну середню освіту»«Про вищу освіту».

Атестація проводиться у формі зовнішнього незалежного оцінювання або в навчальному закладі в письмовій формі.

1. Атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

У 2018 році атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання студентів з української мови і літератури є обов’язковою (наказ МОН від 31.07.17 № 1103), крім випадків, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 1 розділу ІІІ Положення, затвердженого наказом МОН від 22.08.2017 року № 1224.

Студенти, які зазначені у підпунктах 1-4 пункту 1 розділу ІІІ Положення проходять атестацію у закладі освіти.

Результати виконання завдань № 1-38 частини «українська мова» та № 58 частини «Власне висловлювання» зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури (українська мова) зараховуються як результати державної підсумкової атестації з предмета «українська мова» за освітній рівень повної загальної середньої освіти для студентів вищих навчальних закладів, які в 2018 році здобудуть повну загальну середню освіту (наказ МОН від 31.07.17 № 1103 п. 2 підп. 6).

З решти предметів атестація у 2018 році проводиться у закладі освіти у письмовій формі.

Атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання проводиться у строки, які щороку встановлюються Міністерством освіти і науки України. Заклади освіти забезпечують своєчасне завершення вивчення студентами загальноосвітніх предметів.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 19 вересня 2017 року № 1287 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році.

Зовнішнє незалежне оцінювання з української мови і літератури проводитиметься 24 травня 2018 року. Реєстрація осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 6 лютого до 19 березня 2018 року. Результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури будуть оголошені до 15 червня.

Порядок проведення атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання визначається Порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 10 січня 2017 р. № 25, зареєстрованим у Мінюсті України 27 січня 2017 року за № 118/29986.

З метою організованого проведення у 2018 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, Міністерство освіти і науки наказом від 19.09.17 № 1283 зобов’язало Український центр оцінювання якості освіти здійснити розроблення завдань для сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2018 у формі предметних тестів з предметів, вказаних в додатку до наказу МОН від 31 липня 2017 року № 1103, в т.ч. з української мови і літератури (наказ МОН від 19.09.17 № 1283).

2. Атестація у закладі освіти.

Перелік навчальних предметів державної підсумкової атестації за повну загальну середню освіту, а також форми її проведення у 2018 році буде затверджено Міністерством додатково.

Перелік навчальних предметів, з яких проводиться державна підсумкова атестація у закладі освіти, визначає заклад освіти відповідно до переліку, затвердженому Міністерством. Зміст і терміни проведення атестації в навчальному закладі затверджуються керівником навчального закладу.

Зміст програм державної підсумкової атестації у навчальному закладі та зовнішнього незалежного оцінювання однаковий і відповідає стандартам повної загальної середньої освіти.

Результати атестації оцінюються за 12-бальною шкалою відповідно до Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13 квітня 2011 року № 329, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 травня 2011 року за № 566/19304 та Орієнтовних вимог до оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти з предметів інваріантної складової навчального плану, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 30 серпня 2011 року № 996.

Оцінки за атестацію заносяться до протоколу державної підсумкової атестації (у разі її проведення у закладі освіти) за формою, яка наведена у додатку до Положення, а також виставляються у додаток до атестата про повну загальну середню освіту, форма якого затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 року № 645 «Про документи про загальну середню та професійно-технічну освіту державного зразка і додатки до них».

Підсумкові бали з предметів виставляються у додаток до атестата про повну загальну середню освіту на підставі семестрових балів незалежно від результатів атестації. Бали за атестацію виставляються у додаток окремо.

Студенти, які одержали під час атестації один, два, три бали відраховуються з навчального закладу з видачею атестату про повну загальну середню освіту. Такі особи мають право вступу до професійного (професійно-технічного) закладу освіти.

Враховуючи вищезазначене, рекомендуємо керівникам закладів освіти внести зміни до навчальних планів щодо проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, провести роз’яснювальну роботу серед студентів ІІ курсів щодо порядку та особливостей проведення в 2018 році зовнішнього незалежного оцінювання, використання результатів зовнішнього незалежного оцінювання під час вступу до вищого навчального закладу, терміну дії сертифікату (2 роки) і зарахування його результатів як оцінок за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти; викладачам української мови і літератури своєчасно закінчити вивчення предметів української мови і української літератури, провести консультації з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання, організувати реєстрацію учасників зовнішнього незалежного оцінювання та їх участь у пробному тестуванні.

Предметним (цикловим) комісіям філологічних дисциплін внести зміни до навчальних програм, узгоджуючи їх з програмами зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженими наказом МОНУ від 03 лютого 2016 року № 77.

Якщо відповідно до чинного у 2016/2017 навчальному році «Положення про державну підсумкову атестацію з предметів загальноосвітньої підготовки у ВНЗ І-ІІ р.а., які здійснюють підготовку кадрів на основі базової загальної середньої освіти», затвердженого наказом МОНУ від 07 липня 2010 року № 675, заклади освіти провели державну підсумкову атестацію з предмету «українська мова» на першому курсі у ІІ семестрі 2017 року, що оформлено протоколом державної підсумкової атестації, державна підсумкова атестація з української мови у формі зовнішнього незалежного оцінювання не проводиться, у додаток до атестату виставляються оцінки, отримані на державній підсумковій атестації у 2016/2017 навчальному році, якщо ж з української літератури – державна підсумкова атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури проводиться, причому українську літературу можна вважати третім предметом за вибором закладу освіти, з якого проведена державна підсумкова атестація у 2016/2017 навчальному році.

Водночас, слід зазначити, що для студентів, які в 2017/2018 навчальному році навчаються на ІІ курсі училищ, технікумів і коледжів на основі базової загальної середньої освіти, при вступі до вишів для здобуття наступного після освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста рівня вищої освіти планується запровадження зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури як вступного іспиту.

Зазначені студенти, які виявлять бажання вступати до вишів після здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, матимуть обов’язково проходити зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури в рік вступу до вишів або використати сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року.

В. о. директора                Ю. І. Завалевський

                                                                                                              Мар’янович В.І.

Форми самостійних робіт

Спостереження

      Спостереження є надзвичайно важливими, оскільки здатність дивуватися – це джерело таланту і знань.

     Відомий педагог К.Д. Ушинський зазначав, що основа розуміння суто людської мови полягає в правильному логічному мисленні, а правильна логіка мислення виникає на основі правильних і точних спостережень . Саме тому з перших днів навчання дитини в школі вчитель повинен організувати систематичні, цілеспрямовані спостереження за погодою, сезонними змінами в рослинному, тваринному світі та в праці людей. Із класу в клас ці спостереження стають різноманітнішими і складнішими, залежно від вікових та індивідуальних особливостей учнів.

        Завдяки спостереженням діти переконуються в єдності та різноманітності природи.

     Спостережлива дитина бачить, чує та помічає все нове і цікаве, що торкається її зору і слуху: рослини, що зацвітають навесні, політ перших метеликів, приліт шпаків тощо. Учень, в якого не розвинена спостережливість, проходить повз ці явища, не помічаючи їх. Через це розвиток в учнів спостережливості, уваги до навколишньої природи має велике значення.

        Спілкування з природою дає можливість учням побачити об’єкти і явища у взаємозв’язку, сприяє формуванню наукового світогляду, розширенню кругозору, виховує естетичні почуття, спонукає до самостійного спілкування з природою. Діти починають розуміти, яке значення рослин, тварин, грибів і дроб’янок у природі, яку вони приносять користь, бережливо ставляться до навколишньої природи.  Щоб зацікавити учнів дослідною роботою й підвищити їхню активність і відповідальність за доручену справу, слід залучати їх до складання робочих планів із кожного досліду.

План роботи й спостережень із кожного досліду може бути такий:

Тема досліду з коротким її обґрунтуванням.

Мета досліду й місце його проведення.

Схема досліду.

Агротехнічні заходи й терміни їх виконання.

Схема фенологічних спостережень і досліджень.

Список рекомендованої літератури.

Способи й строки збирання та обліку врожаю.

Робочий інвентар і матеріали.

Оформлення матеріалів досліду, виготовлення наочності, експонатів до виставки, звіт.

Процес спостереження має декілька етапів :

  • підготовчий етап, метою якого є збудження в дітей інтересу до об’єкту спостереження, що досягається за допомогою коротких бесід, звертання до особистого досвіду дітей, показу діафільму. На цьому етапі вказується мета і завдання спостереження, надаються конкретні вказівки;
  • етап зосередження уваги на об’єкті спостереження, для чого використовуються сюрпризи, несподіванки, загадки, художні образи, прислів’я та приказки, вірші, показ і пояснення, ілюстрації, питання;
  • основний етап – власне спостереження. На цьому етапі відбувається дослідження предмету або явища в цілому, їхній аналіз, обстеження, яке інтерпретує, розкриває не лише властивості, котрі сприймаються почуттями, але й на їхній основі абстрактні властивості предметів і явищ в їхніх суттєвих взаємозв’язках. Метою даного етапу є віднесення даного предмету до певної групи однорідних предметів, а також установлення причинних зв’язків і відношень між об’єктами та явищами, що спостерігаються, між їхніми частинами і властивостями;
  • заключний етап, мета якого полягає в підбитті підсумків і закріпленні отриманих уявлень і знань про організми  та явища, а також в оцінці тих способів обстеження об’єктів, якими користуються діти.

 Необхідно підкреслити, що із самого початку навчання спостереження дітей за живими об’єктами  мають організовуватися таким чином, щоб в учнів поступово виникали правильні уявлення про умови життя живих організмів, їхню діяльність та функції. Тривалі спостереження за об’єктами живої природи спрямовані на те, щоб дитина отримувала знання із самої природи. Для формування в учнів цілісної картини світу спостереження проводяться взаємопов’язано і систематично.

Cхема спостережень за живими істотами:

-    назва ( цікаві відомості, пов’язані з назвою);

-    зовнішній вигляд, особливості;

-    класифікація ( комахи, риби, птахи, тварини);

-    засіб пересування;

-    їжа;

-    середовище життєдіяльності;

-    відтворення;

-    взаємозв’язок у природі;

-    значення у житті людини;

-    правила поведінки у природі.

У даному посібнику наведені зразки організації самостійного спостереження за  живими об’єктами згідно вимогам  Державного стандарту  базової і повної загальної середньої  освіти  та чинної програми з біології відповідно до розділів підручника  Біологія  для 7-го класу загальноосвітніх навчальних закладів під редакцією Л.І.Остапченко [ та ін.]. – Київ: Генеза, 2015.

  Тварина - живий організм

   Творче завдання

Наведіть приклади пристосування кількох тварин до життя в містах.

Схема спостереження

з/п

Дата

Початок спостереження

Тварина

Погодні умови

Поведінка тварини

Завершення спостереження

Висновок

1

11.05.

2016р

1400

Голуб сизий

Суцільна хмарність.

Наближення грозового фронту.

Дрібний дощ.

Птах сховався у кроні дерева, вибравши місце де найменше проникають краплини дощу. Притулився до стовбура дерева. Періодично витягуючи шию оглядається.

1600

Птах сховався від негоди, проте пильнує про безпеку

2

Горобець хатній

3

Пацюк сірий

           Органи та системи органів тварин

    Творче завдання

Перелічіть усі відомі вам рухи, на які здатні тварини й рослини

Рухи

Подібні

                            Різні

Рослини

Тварини

  Кільчасті черви

Спостереження за рухом дощового черв’яка у природі

Об’єкт спостереження

Погодні умови

Особливості зовнішньої будови

Характер рухів

Реакція на механічне подразнення

     

Будова   комах

     Творче завдання 

Користуючись власним життєвим досвідом і різними джерелами інформації , опишіть пристосування до середовища життя хруща, метелика, жука плавунця і вовчка (капустянки)

 Назва комахи

Середовище існування

Особливості будови

Специфічні пристосування  до середовища існування

Висновок

Використовуючи живі об’єкти, або  колекцію комах  установіть різні типи захисного забарвлення. Визначте  характер пристосувань комах до захисту від ворогів.

Назва комахи

Колір тіла

Тип забарвлення

1.

Сонечко

Червоний у чорну цяточку

захисне

2.

3.

   Ракоподібні

  Творче завдання

За допомогою  різних джерел  інформації опишіть  пристосування до середовища існування кількох представників  різних видів ракоподібних

Назва тварини

Середовище існування

Пристосування до середовища

Колір

Органи руху

Особливості рухів

1

Рак річковий

Прісні водойми

Болотно -зелений

5 пар ходильних ніг,6 пар плавальних кінцівок

За допомогою ходильних ніг повзають по дну водойми, за допомогою швидких рухів черевця швидко плавають  заднім кінцем уперед підгрібаючи під себе воду.

2

Краб кам’яний

Подібну таблицю можна використати для спостереження над живими об’єктами  (комахами, павукоподібними).

     Молюски , або м’якуни

Навесні, влітку та восени  можна спостерігати за черевоногими молюсками у природному середовищі. У скверах, на березі річки чи ставка, на присадибній ділянці  можна зустріти  голого слизуна, котушку, виноградного слимака, ставковика великого.

Назва тварини

Характер руху

Особливості будови

Середовище існування

Спільні риси

Відмінні риси

1

Виноградний слимак

На зволожених ділянках суходолу

Повільно повзає лишаючи по собі стежинку зі слизу

2

Ставковик великий

3

      Риби

Спостереження за акваріумними рибками, живими об’єктами у ставку чи іншій водоймі.

Назва тварини

Середовище (акваріум, ставок, річка,море чи інше)

Поодинока  чи зграйна

Характерні рухи

Особливості будови

З’ясуйте  ознаки пристосування до пересування у воді жука – плавунця, ставковика, риби.

Водяна тварина

Пристосування

Спосіб пересування

1

Жук - плавунець

2

Ставковик

3

Риба (карась)

    Амфібії

Амфібії зустрічаються у природі дуже часто. Особливо багато їх у вологу погоду, біля прісних водойм у лісі. Вони доступні для спостереження. На це непотрібно багато часу. Трішки терпіння і спостережливості дадуть максимум загальної інформації.

Схема спостереження 

Дата, час

Назва тварини

Середовище

Погодні умови

Особливості будови

Забарвлення

Характер руху

    Птахи

Спостереження за птахами  має декілька напрямків:

  • фенологічні;
  • добові;
  • харчові;
  • поведінкові, і т.д.

Описуйте все. Постарайтеся забути все те, що ви знали раніше про об’єкт, який ви бачите, і напишіть про нього так, як ніби ви бачите об’єкт вперше. Будьте настільки детальним в описі, щоб через 100 років інший чоловік міг взяти в руки журнал та уявити собі птаха, про якого ви писали, і докладно вивчити його, навіть якщо цих птахів більше не існує. Може це і звучить нерозумно, але майте на увазі, що старовинні природні журнали дають нам уявлення про деяких тварин, які вимерли в останні два століття. Спробуйте розібратися в елементарних поняттях, таких як погода і навколишнє середовище, у якому ви перебуваєте, а потім ви зможете написати про все, що вас цікавить. Дізнайтеся більше про те, що ви побачили.  Дані спостереження занесіть у журнал.  Журнал може стати каталізатором для навчання. Після того як ви вийшли і вивчили щось нове про об’єкт спостереження,   поверніться додому або сходіть в бібліотеку і прочитайте більше про те, що ви бачили, особливо якщо вас цікавить щось конкретне, або якщо є питання без відповідей

Дані спостережень  краще записувати у щоденник

Щоденник дослідної роботи

Учнів (я)_________класу_____________________________________ школи        

з досліду (тема)_______________________________________________

20__рік

Форма записів може бути довільною , а можна використати схему спостереження

Харчові спостереження

Дата , час

Назва птаха

Пошук їжі

Раціон

Примітки

Фенологічні спостереження

Назва птаха

Початок прильоту або прольоту

Масовий приліт, або прольот

Початок і кінець співу птахів

Початок парування

Гніздування

Вигодовування пташенят

Відліт

Спостереження за птахами дуже цікаві і корисні для дітей. Найкращим для цих спостережень є час перших днів березня і до травня включно. Найважливішими для спостережень є ті птахи, які дають користь сільському господарству, знищуючи шкідників у садах, городах, у парках. У журналі відмічають такі основні дані спостережень над птахами:

  • приліт різних птахів у різні пори року у ту місцевість, де проводяться фенологічні спостереження;
  • початок і кінець співу птахів;
  • початок парування птахів;
  • кількість гнізд на певній території саду чи парку;
  •  дати відкладання яєць, початок їх насиджування та вилуплення пташенят;
  • виліт молодих пташенят з гнізд.

Слід старанно простежити за гніздуванням птахів, за тим, як вони займають певну територію для побудови гнізд, де і як саме будують гнізда ті чи інші птахи. Знання цього дасть можливість оберігати гніздо від хижаків.

Бажано підрахувати, скільки разів на день і чим вигодовують своїх пташенят, де добувають корм батьки - птахи.

 Потрібно визначити час вильоту, простежити, чи всі пташенята, що вилупилися з яєць, уціліли, відмітити, скільки їх загинуло із яких причин.

Нарешті, спостерігається і відмічається відліт птахів з тієї місцевості, де над ними велись спостереження.

Проте слід обережно вести спостереження, щоб не злякати пташку за якою велось спостереження.

          Ссавці

Спостереження за звірами (що впадають в зимову сплячку)

1.Назва звіра (вид, родина);

2. Місце, де живе звір;

3. Вихід з нори після зимової сплячки;

4. Початок парування.

5. Поява приплоду. Кількість малят у приплоді.

6. Початок і кінець весняного линяння.

7. Початок малятами самостійного життя.

8. Початок кінець осіннього линяння. Остаточне покриття зимовим хутром.

9. Залягання у зимову сплячку.

Спостереження за гігієнічною поведінкою домашніх ссавців (грумінг).

Дата,початок спостереження

Назва тварини

Особливості поведінки

Закінчення спостереження

Реакція тварини на спостерігача

Кішка

Кролик

Спостереження за  будовою

Розгляньте будову зубів  ( на черепі, мал. 148. Типи зубів.стор.98) корови , кроля, собаки. З’ясуйте характер пристосованості цих тварин до виду їжі , заповніть схему:

        

   

Назва тварини

Ознаки пристосування

Спосіб живлення

Розвиткові вмінь екологічного характеру сприяють спостереження, збирання живого матеріалу в природі, на екскурсіях, виконання літніх завдань із біології тощо. Виховуючи вміння спостерігати та обробляти  матеріал ми формуємо екологічну свідомість учнів, бережливе ставлення до природи. 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.